• Procedura kontaktów z Rodzicami

• RODZICAMI W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowej Górze  PROCEDURA KONTAKTÓW

Niniejsza procedura jest opisem postępowania nauczycieli i rodziców w celu ułatwienia wzajemnych kontaktów oraz nadania im statusu programowej działalności wychowawczej szkoły.

1.        Kontakty rodziców z nauczycielami odbywają się według harmonogramu przedstawionego przez dyrektora szkoły na początku roku szkolnego i uzgodnionego z radą pedagogiczną.
          2.        Miejscem kontaktów rodziców z nauczycielami jest budynek szkolny. W wyjątkowych sytuacjach może być to dom rodzinny ucznia (o sprawach dziecka nie rozmawiamy na ulicy, w sklepie, w mieszkaniu nauczyciela).
          3.        W roku szkolnym odbywają się następujące spotkania wychowawców z rodzicami:
          1.       Zebrania informacyjne – początek roku szkolnego;
          2.       Półwywiadówka – listopad, kwiecień (lub marzec);
          3.        Wywiadówka okresowa – styczeń (przed końcem I semestru);
          4.       Konsultacje indywidualne wg harmonogramu nauczycieli;
          5.        Zebrania według potrzeb wychowawcy.
          1.        W sytuacjach wyjątkowych możliwy jest dodatkowy kontakt rodziców z nauczycielem, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
          2.        Półwywiadówki oraz wywiadówka okresowa połączone są z pedagogizacją rodziców prowadzoną przez wychowawców lub pedagoga szkolnego na temat aktualnych nurtujących problemów wychowawczych.
          3.        Rodzice wraz z wychowawcami biorą udział w planowaniu życia klasy i szkoły (opiniowanie programu wychowawczego, imprezy klasowe i szkolne, wycieczki).
          4.        O terminach i warunkach spotkań wychowawca informuje rodziców na pierwszym spotkaniu w danym roku szkolnym.
          5.        Obecność rodziców na spotkaniu jest obowiązkowa.
          6.        W sytuacjach uzasadnionych wychowawczo, szkoła wzywa rodziców poza uzgodnionymi terminami.
          7.    Spotkania  z wychowawcami i nauczycielami odbywają się tylko w uzgodnionym terminie (z wyjątkiem nagłych  wypadków) – szanujemy swój czas i innych.
          8.    Wyklucza się następujące zachowania rodziców:
          1.       Zaczepianie nauczycieli na ulicy;
          2.       Przeszkadzania w czasie lekcji;
          3.        Telefonowanie pod prywatny numer nauczyciela bez jego zgody;
          4.       Zajmowanie przerw nauczycielowi.
          1.     Wszelkie uwagi i wnioski dotyczące pracy szkoły rodzice kierują kolejno do:
          2.         wychowawcy klasy,
          3.         dyrektora,
          4.         Rady Pedagogicznej,
          5.         organu nadzorującego lub organu prowadzącego szkołę.
          6.    Rodzice wspólnie z nauczycielami w trosce o poziom kontaktów i współpracy przestrzegają zasad przyjętej procedury.
          7.    Procedurę wprowadzono na mocy uchwały Rady Pedagogicznej z dnia ……………….na podstawie wspólnego wniosku Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej.