egzamin gimnazjalny z języka angielskiego
Formuła egzaminu gimnazjalnego
Każdy uczeń będzie musiał najpierw podejść do osobnych egzaminów z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego, co stanowi część humanistyczną, a następnie z matematyki oraz przyrody, gdzie znajdą się zadania z biologii, fizyki, chemii i geografii (cześć matematyczno-przyrodnicza). Na koniec musi napisać test z języka obcego nowożytnego.
Od roku szkolnego 2011/2012 ta część egzaminu będzie zdawana na dwóch poziomach: podstawowym, do której będzie musiał przystąpić każdy gimnazjalista oraz rozszerzonym. Ta ostatnia wersja będzie obowiązywała tylko tych uczniów, którzy kontynuowali naukę języka rozpoczętą w szkole podstawowej. Prawo przystąpienia do niej będzie miał także ten uczeń, który dobrze poznał język poza szkołą.
Uczniowie otrzymają wyniki z każdej części testu, czyli odpowiednio z pięciu bądź sześciu zakresów: język polski, historia i wiedza o społeczeństwie, matematyka, przedmioty przyrodnicze, język obcy nowożytny na poziomie podstawowym i język obcy nowożytny na poziomie rozszerzonym.
Punkty zastąpią dwie skale: procentowa (która zostanie wykorzystana przy rekrutacji) i centylowa (dzięki niej uczeń będzie mógł sprawdzić, jak jego wyniki kształtują się na tle innych zdających).
Warunkiem zaliczenia egzaminu gimnazjalnego jest przystąpienie do niego, co w praktyce oznacza, że nie można go nie zdać. Jednak podczas rekrutacji w szkołach średnich, poza ocenami z trzeciej klasy i szczególnymi osiągnięciami, brane są pod uwagę wyniki wszystkich części testu. Lepsze rezultaty zwiększają więc szanse na dostanie się do wymarzonej, renomowanej szkoły.
To jest Twój tekst, możesz go zmienić w każdej chwili.