• Projekt: Hurra już pływam...

• Projekt "Hurra już Pływam" był inicjatywą autorstwa stowarzyszenia "Szkolne Wzgórze" współfinansowaną przez Gminę Krzeszowice oraz Fundację Tauron, skupiającą się na rozwijaniu umiejętności pływania u dzieci. W ramach tego projektu zapewniono 20 wyjazdów dla 30 uczniów na pływalnię do Zabierzowa.

Celem projektu było nie tylko nauczenie dzieci pływać, ale także doskonalenie ich technik pływackich oraz korygowanie ewentualnych wad postawy. Dzięki regularnym wyjazdom na basen, każde dziecko miało możliwość rozwijania swoich umiejętności.

Podczas zajęć instruktorzy skupiali się nie tylko na nauce techniki pływania, ale także na budowaniu pewności siebie oraz promowaniu zdrowego stylu życia poprzez aktywność fizyczną. Dzieci miały okazję do spędzenia aktywnego czasu w przyjaznej atmosferze, co miało pozytywny wpływ na ich rozwój fizyczny i psychiczny.

Dzięki wsparciu Gminy Krzeszowice i Fundacji Tauron ten projekt stał się możliwy, dając dzieciom szansę na zdobycie nowych umiejętności oraz cenny czas spędzony na basenie. Był to nie tylko proces nauki, ale także wspaniała przygoda, która zapewne pozostanie w pamięci uczestników na długo.

Wczoraj odbył się wyjazd finałowy. Dzieci, z pełną dumną, prezentowały swoje umiejętności przed rodzicami. Każde z nich zostało uhonorowane dyplomem i medalem. Dodatkowo, dzięki hojności Rady Rodziców, wszyscy mogli cieszyć się piłeczkami i soczkami. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za wsparcie i wspólnie uczynienie tego projektu niezapomnianym doświadczeniem!

REGULAMIN ZAJĘĆ NA BASENIE.

REGULAMIN_ZAJEC_NA_BASENIE.docx

Projekt pt.,, Hurra już pływam…”.

Realizowany projekt dedykowany przedszkolakom i uczniom naszej szkoły obejmował czynny udział w lekcjach pływania na krytej pływalni w Zabierzowie, które odbywały się po zakończonych zajęciach szkolnych,  w wymiarze jeden raz w tygodniu – konkretnie w  piątki.

Główne cele, jakie przyświecały wyżej opisanym wyjazdom  dotyczyły nauki pływania, opanowania podstawowych czynności w wodzie, doskonalenia umiejętności pływackich, a także kształtowania nawyków prozdrowotnych, profilaktyki skrzywień kręgosłupa,  ćwiczeń odwagi, systematyczności, wpajania prawidłowych nawyków higienicznych, propagowania zdrowego trybu życia, poznania zasad bezpieczeństwa i zachowania w wodzie oraz alternatywnej formy spędzania czasu wolnego.

Od samego początku wyjazdy na lekcje pływania spotkały się z ogromnym zainteresowaniem  i entuzjazmem  uczniów, dlatego natychmiastowo utworzyła się trzydziestoosobowa grupa uczniów z klas ,,0” - VI. Uczestnicy projektu  zostali podzieleni na trzy grupy, według kryterium poziomu umiejętności pływackich i wieku. Każda z grup miała do swojej dyspozycji przypisanych instruktora i ratownika.

Z uwagi na wciąż rosnące zainteresowanie lekcjami, zaistniała konieczność utworzenia  grupy rezerwowej, z której dzieci wyjeżdżały na zajęcia w przypadku, gdy uczeń z grupy podstawowej nie mógł uczestniczyć w zajęciach np. z powodu choroby.

Regularnie, co tydzień na stronie internetowej szkoły w zakładkach  ,,Aktualności” i ,,Stowarzyszenie Szkolne Wzgórze" oraz na fb szkoły, informowano o kolejnych zajęciach. Łącznie w ramach projektu od 15 września 2023 roku do 8 grudnia 2023 roku zorganizowano aż 12 wyjazdów i tyleż samo wspaniałych i niezapomnianych dla dzieci lekcji pływania.

Wszystkie cele projektu zostały osiągnięte i z wielkim powodzeniem zrealizowane, gdyż każdy, do tej pory niepływający uczestnik, aktualnie potrafi pływać i posiada w stopniu wysoce zadowalającym opanowane podstawowe czynności w wodzie. Na wyraźne podkreślenie zasługuje fakt, iż  zdecydowana większość dzieci po raz pierwszy korzystała z nauki pływania, co pozwoliło poznać im alternatywną formę spędzania czasu wolnego, inną od preferowanej współcześnie przez dzieci i młodzież, w postaci wielogodzinnego spędzania czasu przed ekranem  komputera.

W relacjach dzieci, jak również ich rodziców, nauka pływania  była przede wszystkim świetną zabawą i doskonałą formą integracji. Ćwiczenia i zabawy w wodzie, w bezpieczny i przyjazny sposób oswoiły dzieci z nowym środowiskiem, pozwalając pokonać strach i opór przed wodą. Uczniowie pod opieką ratowników i opiekunów, mogli w sposób maksymalnie bezpieczny cieszyć się nabywaną, nową umiejętnością pływania w relaksacyjnej, a zarazem wesołej atmosferze. Czas spędzony „w wodzie” przysporzył wszystkim uczestnikom oprócz korzyści zdrowotnych, wiele radości i przyjemnych wrażeń.

Łącznie z wyjazdów skorzystało aż 43 uczniów, czyli zdecydowanie więcej niż pierwotnie zakładaliśmy, a co najistotniejsze projekt jest tak dobrze odbierany w środowisku, że wciąż istnieje potrzeba do kontynuowania zajęć, ponieważ wśród uczniów i rodziców  jest nadal ogromne zainteresowanie i wyraźna chęć ponownego przystąpienia do tego typu projektu.

Ta niezwykle pożyteczna i piękna inicjatywa była możliwa, dzięki współfinansowaniu części kosztów (aż 60%) przez Gminę Krzeszowice i Fundację Tauron,  jak również zaangażowanej  i wolontariackiej pracy wielu osób tj. koordynatora projektu, nauczyciela opiekującego się podczas wyjazdów dziećmi, osób, które projekt napisały i rozliczyły, a także wykazującego bardzo wspierającą postawę przewoźnika (Firma Stanbus -  Stanisław Osiki).

Przed nami jeszcze 8 lekcji ale już myślimy o tym, by naukę pływania kontynuować także w II semestrze.

Basen - zgoda na wyjazd - zgoda_na_basen.pdf