Scenariusz lekcji wychowawczej
Scenariusz lekcji wychowawczej
Prowadząca: mgr Sylwia Szczuka
Temat: Dzień magii i wróżb- spotkanie „andrzejkowe”.
Cele operacyjne:
· uczeń wzbogaca wiedzę o elementach tradycji polskiej;
· uczeń poznaje tradycje i obrzędy ludowe związane z katarzynkami i andrzejkami,
· uczeń szanuje tradycje i obrzędy ludowe;
· uczeń dostrzega znaczenia w życiu człowieka takich wartości jak: miłość, życzliwość, szacunek;
· uczeń integruje się z klasą;
· uczeń wie, że wróżba to rodzaj przyjemnej zabawy;
Formy realizacji- wykład; wykorzystanie materiałów z literatury i czasopism
- zabawa w kręgu w celu integracji grupy;
- prezentacje wróżb, gier i zabaw
- spacer w wyobraźni",
środki dydaktyczne:
rekwizyty do wróżenia, wosk, klucz, karty, lustro, plansze z imionami, losy, świece, książki, monety, różaniec, obrączka, kubki itp.
Przebieg lekcji:
Na początku zajęć zostają omówione bieżące sprawy klasowe.
I. Powitanie uczniów
1. Integracja grupy: uczniowie siedzą w kręgu trzymając się za ręce;
przekazanie uścisku przez prowadzącego osobie najbliżej; uścisk wraca
do nadawcy.
2. Przedstawienie tematu:
Na dzisiejszym spotkaniu poznamy historię ludowej tradycji katarzynek (25XI) i andrzejek (30 XI).
W czasach, kiedy najczęściej spędzacie swoje wolne chwile
na dyskotekach, w salonach gier, lub na ulicy, wśród Was są zapewne
tacy, którzy tęsknią za starą, dobrą tradycją.
Zastanówmy się skąd się wzięła tradycja wróżb związanych z katarzynkami i andrzejkami?
Krótka historia zaczerpnięta z literatury i czasopism dążąca
do sprecyzowania odpowiedzi na pytanie.
3. Wyszukanie przepowiedni i przysłów, związanych z listopadem i tradycją św. Andrzeja.
· Od św. Marcina (11 XI) zima się zaczyna.
· Od św. Katarzyny (25 XI) śnieżne pierzyny.
· Gdy Andrzej się zjawi (30 XI), to zimę postawi.
· Na św. Andrzeja błyska pannom nadzieja.
· Na św. Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.
· W wilię św. Andrzeja jest dla dziewcząt nadzieja.
· Noc Andrzeja świętego, przyniesie nam narzeczonego.
· W listopadzie grzmi, rolnik wiosnę śni.
· W listopadzie jodła sucha, nie trzeba będzie kożucha.
· Kiedy listopad po śniegu brodzi, zbożom zaszkodzi.
· Jak pogoda listopadowa, taka i marcowa.
3. Prezentacje wróżb, gier i zabaw
· Karteczki z treściami przedstawiającymi
- wróżba z butelką;
- Zabawa z butami.
- Ukryta przyszłość pod kubkiem;
- Nakłuwanie szpilką serca – poszukiwanie imienia przyszłej wybranki lub wybranka;
- Czytanie wróżby nad świecą;
4. Praca indywidualna uczniów – ewaluacja
Na przygotowanych arkuszach uczniowie odpowiadali na pytania:
- Czy chcesz kontynuować spotkania klasowe w takiej formie, jak
dziś? Dlaczego?
- Która z zabaw najbardziej Ci się podobała? Dlaczego?
- Czy uważasz, ze podtrzymywanie tradycji ludowych
jest potrzebne w życiu człowieka? Dlaczego?
5. Podsumowanie lekcji przez prowadzącego
Potrzeba podtrzymywania tradycji ludowych; w kulturze ludzie razem
z istotami nadprzyrodzonymi (świętymi, duchami i demonami)
podtrzymywali istnienie świata dbając, by koniec jakiegoś czasu był
początkiem następnego. A jeśli przy tym się doskonale bawimy
i weselimy to zapewne tradycje Św. Andrzeja nigdy nie zaginą.