• Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Dyrektor Szkoły Podstawowej im.M.Konopnickiej w Nowej Górze informuje, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2023/2024 dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych to:
            02.01.2024 r.,
            02.05.2024 r.,
            31.05.2024 r.
            oraz dni egzaminów ósmoklasisty:  14,15, 16 maja 2024 r.

• „EKO-BANK i EKO-LOGICZNY JA chroń środowisko z Bankiem Spółdzielczym w Krzeszowicach”

• Nagrodzeni uczniowie z naszej szkoły w ekologicznym konkursie plastycznym.

Znamy już laureatów konkursu plastycznego „EKO-BANK i EKO-LOGICZNY JA

chroń środowisko z Bankiem Spółdzielczym w Krzeszowicach”‼️

Z naszej szkoły nagrodzeni zostali:

W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:

II miejsce:

🥈Zofia Janicka, Szkoła Podstawowa w Nowej Górze - Oddział Przedszkolny

🏅Rozalia Czech, Szkoła Podstawowa w Nowej Górze - Oddział Przedszkolny

W kategorii uczniów szkół podstawowych z klas 1-3:

🏅Antoni Rogozik, Szkoła Podstawowa w Nowej Górze

🏅Kacper Kopeć, Szkoła Podstawowa w Nowej Górze

🏅Maksymilian Malczyk, Szkoła Podstawowa w Nowej Górze

W kategorii uczniów szkół podstawowych z klas 4-8:

III miejsce:

🥉Mikołaj Jaros, Szkoła Podstawowa w Nowej Górze

🏅Paweł Piórko, Szkoła Podstawowa w Nowej Górze

Bardzo wszystkim laureatom gratulujemy!

• Hurra już pływam...

• Projektu Stowarzyszenia ,,Szkolne Wzgórze”

pt.,, Hurra już pływam…”.

Realizowany projekt dedykowany przedszkolakom i uczniom naszej szkoły obejmował czynny udział w lekcjach pływania na krytej pływalni w Zabierzowie, które odbywały się po zakończonych zajęciach szkolnych,  w wymiarze jeden raz w tygodniu – konkretnie w  piątki.

Główne cele, jakie przyświecały wyżej opisanym wyjazdom  dotyczyły nauki pływania, opanowania podstawowych czynności w wodzie, doskonalenia umiejętności pływackich, a także kształtowania nawyków prozdrowotnych, profilaktyki skrzywień kręgosłupa,  ćwiczeń odwagi, systematyczności, wpajania prawidłowych nawyków higienicznych, propagowania zdrowego trybu życia, poznania zasad bezpieczeństwa i zachowania w wodzie oraz alternatywnej formy spędzania czasu wolnego.

Od samego początku wyjazdy na lekcje pływania spotkały się z ogromnym zainteresowaniem  i entuzjazmem  uczniów, dlatego natychmiastowo utworzyła się trzydziestoosobowa grupa uczniów z klas ,,0” - VI. Uczestnicy projektu  zostali podzieleni na trzy grupy, według kryterium poziomu umiejętności pływackich i wieku. Każda z grup miała do swojej dyspozycji przypisanych instruktora i ratownika.

Z uwagi na wciąż rosnące zainteresowanie lekcjami, zaistniała konieczność utworzenia  grupy rezerwowej, z której dzieci wyjeżdżały na zajęcia w przypadku, gdy uczeń z grupy podstawowej nie mógł uczestniczyć w zajęciach np. z powodu choroby.

Regularnie, co tydzień na stronie internetowej szkoły w zakładkach  ,,Aktualności” i ,,Stowarzyszenie Szkolne Wzgórze" oraz na fb szkoły, informowano o kolejnych zajęciach. Łącznie w ramach projektu od 15 września 2023 roku do 8 grudnia 2023 roku zorganizowano aż 12 wyjazdów i tyleż samo wspaniałych i niezapomnianych dla dzieci lekcji pływania.

Wszystkie cele projektu zostały osiągnięte i z wielkim powodzeniem zrealizowane, gdyż każdy, do tej pory niepływający uczestnik, aktualnie potrafi pływać i posiada w stopniu wysoce zadowalającym opanowane podstawowe czynności w wodzie. Na wyraźne podkreślenie zasługuje fakt, iż  zdecydowana większość dzieci po raz pierwszy korzystała z nauki pływania, co pozwoliło poznać im alternatywną formę spędzania czasu wolnego, inną od preferowanej współcześnie przez dzieci i młodzież, w postaci wielogodzinnego spędzania czasu przed ekranem  komputera.

W relacjach dzieci, jak również ich rodziców, nauka pływania  była przede wszystkim świetną zabawą i doskonałą formą integracji. Ćwiczenia i zabawy w wodzie, w bezpieczny i przyjazny sposób oswoiły dzieci z nowym środowiskiem, pozwalając pokonać strach i opór przed wodą. Uczniowie pod opieką ratowników i opiekunów, mogli w sposób maksymalnie bezpieczny cieszyć się nabywaną, nową umiejętnością pływania w relaksacyjnej, a zarazem wesołej atmosferze. Czas spędzony „w wodzie” przysporzył wszystkim uczestnikom oprócz korzyści zdrowotnych, wiele radości i przyjemnych wrażeń.

Łącznie z wyjazdów skorzystało aż 43 uczniów, czyli zdecydowanie więcej niż pierwotnie zakładaliśmy, a co najistotniejsze projekt jest tak dobrze odbierany w środowisku, że wciąż istnieje potrzeba do kontynuowania zajęć, ponieważ wśród uczniów i rodziców  jest nadal ogromne zainteresowanie i wyraźna chęć ponownego przystąpienia do tego typu projektu.

Ta niezwykle pożyteczna i piękna inicjatywa była możliwa, dzięki współfinansowaniu części kosztów (aż 60%) przez Gminę Krzeszowice i Fundację Tauron,  jak również zaangażowanej  i wolontariackiej pracy wielu osób tj. koordynatora projektu, nauczyciela opiekującego się podczas wyjazdów dziećmi, osób, które projekt napisały i rozliczyły, a także wykazującego bardzo wspierającą postawę przewoźnika (Firma Stanbus -  Stanisław Osiki).

Przed nami jeszcze 8 lekcji ale już myślimy o tym, by naukę pływania kontynuować także w II semestrze.