pt.,, Hurra już pływam…”.
Realizowany projekt dedykowany przedszkolakom i uczniom naszej szkoły obejmował czynny udział w lekcjach pływania na krytej pływalni w Zabierzowie, które odbywały się po zakończonych zajęciach szkolnych, w wymiarze jeden raz w tygodniu – konkretnie w piątki.
Główne cele, jakie przyświecały wyżej opisanym wyjazdom dotyczyły nauki pływania, opanowania podstawowych czynności w wodzie, doskonalenia umiejętności pływackich, a także kształtowania nawyków prozdrowotnych, profilaktyki skrzywień kręgosłupa, ćwiczeń odwagi, systematyczności, wpajania prawidłowych nawyków higienicznych, propagowania zdrowego trybu życia, poznania zasad bezpieczeństwa i zachowania w wodzie oraz alternatywnej formy spędzania czasu wolnego.
Od samego początku wyjazdy na lekcje pływania spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem uczniów, dlatego natychmiastowo utworzyła się trzydziestoosobowa grupa uczniów z klas ,,0” - VI. Uczestnicy projektu zostali podzieleni na trzy grupy, według kryterium poziomu umiejętności pływackich i wieku. Każda z grup miała do swojej dyspozycji przypisanych instruktora i ratownika.
Z uwagi na wciąż rosnące zainteresowanie lekcjami, zaistniała konieczność utworzenia grupy rezerwowej, z której dzieci wyjeżdżały na zajęcia w przypadku, gdy uczeń z grupy podstawowej nie mógł uczestniczyć w zajęciach np. z powodu choroby.
Regularnie, co tydzień na stronie internetowej szkoły w zakładkach ,,Aktualności” i ,,Stowarzyszenie Szkolne Wzgórze" oraz na fb szkoły, informowano o kolejnych zajęciach. Łącznie w ramach projektu od 15 września 2023 roku do 8 grudnia 2023 roku zorganizowano aż 12 wyjazdów i tyleż samo wspaniałych i niezapomnianych dla dzieci lekcji pływania.
Wszystkie cele projektu zostały osiągnięte i z wielkim powodzeniem zrealizowane, gdyż każdy, do tej pory niepływający uczestnik, aktualnie potrafi pływać i posiada w stopniu wysoce zadowalającym opanowane podstawowe czynności w wodzie. Na wyraźne podkreślenie zasługuje fakt, iż zdecydowana większość dzieci po raz pierwszy korzystała z nauki pływania, co pozwoliło poznać im alternatywną formę spędzania czasu wolnego, inną od preferowanej współcześnie przez dzieci i młodzież, w postaci wielogodzinnego spędzania czasu przed ekranem komputera.
W relacjach dzieci, jak również ich rodziców, nauka pływania była przede wszystkim świetną zabawą i doskonałą formą integracji. Ćwiczenia i zabawy w wodzie, w bezpieczny i przyjazny sposób oswoiły dzieci z nowym środowiskiem, pozwalając pokonać strach i opór przed wodą. Uczniowie pod opieką ratowników i opiekunów, mogli w sposób maksymalnie bezpieczny cieszyć się nabywaną, nową umiejętnością pływania w relaksacyjnej, a zarazem wesołej atmosferze. Czas spędzony „w wodzie” przysporzył wszystkim uczestnikom oprócz korzyści zdrowotnych, wiele radości i przyjemnych wrażeń.
Łącznie z wyjazdów skorzystało aż 43 uczniów, czyli zdecydowanie więcej niż pierwotnie zakładaliśmy, a co najistotniejsze projekt jest tak dobrze odbierany w środowisku, że wciąż istnieje potrzeba do kontynuowania zajęć, ponieważ wśród uczniów i rodziców jest nadal ogromne zainteresowanie i wyraźna chęć ponownego przystąpienia do tego typu projektu.
Ta niezwykle pożyteczna i piękna inicjatywa była możliwa, dzięki współfinansowaniu części kosztów (aż 60%) przez Gminę Krzeszowice i Fundację Tauron, jak również zaangażowanej i wolontariackiej pracy wielu osób tj. koordynatora projektu, nauczyciela opiekującego się podczas wyjazdów dziećmi, osób, które projekt napisały i rozliczyły, a także wykazującego bardzo wspierającą postawę przewoźnika (Firma Stanbus - Stanisław Osiki).
Przed nami jeszcze 8 lekcji ale już myślimy o tym, by naukę pływania kontynuować także w II semestrze.