• Higiena cyfrowa

• Trwają ferie zimowe. Nie wszystkie dzieci wyjechały na zimowiska czy do swoich najbliższych. Nie każdy spędza ten czas poza domem, na uprawianiu sportów zimowych, z rodzicami czy przyjaciółmi.

Brak zajęcia, brak planu, pomysłu na aktywności będzie pretekstem dla dzieci, by ten wolny od nauki czas spędzić przed komputerem.

Bardzo często przyczyną przebywania tak dużo i długo w sieci jest szukanie uwagi i akceptacji innych, szukanie towarzystwa i wsparcia. Szukanie bliskości, szybkiej nagrody i poczucia sprawstwa, które dają im chociażby gry.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Nowe technologie są niezwykle cenne, pomocne w nauce, w rozwoju zawodowym, funkcjonowaniu społecznym itd., ale na wszystko w życiu powinna być przestrzeń. Wszystkim nam potrzebny jest sen, odpoczynek, aktywność fizyczna, dobry sen, właściwe odżywanie, spotkania z przyjaciółmi, bycie ze sobą offline.

Większość z nas:

- za dużo czasu spędza przed ekranem komputera, tabletu czy smartfona,

- za dużo czasu poświęcamy na skrolowanie treści w mediach społecznościowych,

- zatraciliśmy równowagę między czasem offline i online,

- nie potrafimy odłożyć sprzętów multimedialnych w czasie przygotowania posiłków, w czasie rozmów ze znajomymi, w czasie pobytu w restauracji, kinie, w czasie zabawy z dziećmi, tuż przed snem, od razu po przebudzeniu, a to wszystko wpływa na przemęczenie i brak higieny cyfrowej,

Higiena cyfrowa to postawa, której celem jest ograniczenie negatywnego wpływu nowych technologii na Twoje życie. Zachowując higienę cyfrową, nie musisz rezygnować z Internetu, po prostu świadomie z niego korzystaj dbając też o właściwe nawyki.

Skutki braku higieny cyfrowej u dzieci i na co wpływa?

- apatia

- niska samoocena

- unikanie kontaktów offline

- niezadowolenie z życia

- negatywne myślenie i stany depresyjne

- problemy ze snem

- problemy w szkole

- myśli samobójcze

- utrata więzi z rodzin

- przestępstwa

- trudności w szkole i w pracy

- izolacja od rodziny

Technologie nie są ani dobre ani złe, to kolejne narzędzie, które możemy albo dobrze, albo źle używać. Problemem nie są nowe technologie, tylko to w jaki sposób je wykorzystujemy.

Pod tym względem świat cyfrowy nie różni się niczym od świata fizycznego. W przestrzeni miejskiej może na dzieci czyhać wiele niebezpieczeństw, dlatego drodzy rodzice uczycie je, jak się w niej odnajdywać: jak przechodzić przez ulicę, na co uważać, jakich miejsc unikać i z kim nie rozmawiać. To samo powinno dotyczyć przebywania w sieci.

• 7 II 2023 - Dzień Bezpiecznego Internetu

• Materiały dla uczniów i rodziców

Dzisiaj obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku szczególnie, powinnismy dołożyć wszelkich starań, by temat związany z bezpieczeństwem w sieci i profilaktyką w zakresie poruszania się w przestrzeni internetowej wybrzmiał mocno.

Nie uciekniemy od nowych technologii, od życia w cyfrowym świecie. Jedyne co możemy zrobić, to wspierać naszych uczniów, edukować i towarzyszyć im w wirtualnej rzeczywistości. Świadomy uczeń to odpowiedzialny uczeń, który znając zasady i specyfikę funkcjonowania sieci będzie bezpieczny.

Pamiętaj:

• 1. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób,.
            • 2. Unikaj klikania nieznanych linków i otwierania załączników w wiadomościach e-mail.
            • 3. Dane osobowe i hasła zachowaj tylko dla siebie.
            • 4. Zdjęcia udostępniaj tylko znanym i zaufanym osobom.
            • 5. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.
            • 6. Szanuj prawa autorskie udostępnianych w sieci plików.
            • 7. O niepokojących sytuacjach w sieci powiedz rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
            • 8. Szanuj innych użytkowników Internetu.
            • 9. Korzystaj z umiarem z internetu!
          • Spektakl "Środki stylistyczne"

• Dzisiaj nasi uczniowie z klas 4 - 8 wzięli udział w nietypowej lekcji języka polskiego - tym razem w rolę nauczyciela wcielili się aktorzy scen krakowskich, którzy przypomnieli wszystkim definicje środków stylistycznych oraz omówili ich rolę w utworach lirycznych. Dzisiejsze przedstawienie teatralne bardzo się wszystkim podobało.

• Szkolne Koło Caritas

• Szkolne Koło Caritas przygotowuje paczki z żywnością, zakupioną przez mieszkańców Nowej Góry w naszych sklepach i roznosi je do potrzebujących mieszkańców nowogórskiej parafii.