- 26maj
- 21maj
Święto Patrona Szkoły – Marii Konopnickiej
Szkoła jest miejscem, w którym wspólnie spędzony czas jednoczy wszystkich uczniów. Szkoła to również tradycje i obrzędowość, poczucie wspólnoty.
A dzieje się tak między innymi za przyczyną obchodzonych przez społeczność uczniowską uroczystości. Jedną z nich jest Dzień Patrona.
Patron szkoły to osoba, której życie i działalność służą pokoleniom. To autorytet reprezentujący treści i wartości bliskie dzieciom i młodzieży. Każdego roku, w maju społeczność naszej szkoły szczególnie celebruje dzień oznaczony w naszym kalendarzu jako Święto Patrona Szkoły.
W związku z przeżywanym czasem pandemii nie możemy spotkać się na uroczystym apelu w szkole i dlatego tegoroczne obchody podobnie jak w zeszłym roku zostały zorganizowane zdalnie.
Klasy na zajęciach z wychowawcą rozmawiały o naszej wybitnej poetce. Została przypomniana jej biografia a uczniowie przygotowały piękną gazetkę klasową. Klasa II recytowała wiersze, które zilustrowała na plastyce.
(Efekty prac zostały zamieszczone w zakładce: „Z życia naszej szkoły”).
Patronka naszej szkoły to polska poetka, prozaik, krytyk i publicystka. Jest wybitną postacią w polskiej literaturze, zwłaszcza tej adresowanej do dzieci.
Wciąż aktualny pozostaje najkrótszy program wychowawczy stworzony przez poetkę:
„Szanuj, drogie dziecię moje, w małym ziarnku przyszłe plony.
W małej kropli – przyszłe zdroje, w szelągu – miliony.
Czcij Ojczyznę zawsze, wszędzie, choć los na nią gromy miota.
Nie zmoże jej, gdy żyć będzie polski język, polska cnota”.(Wstań o dziecię...)
Biografia Marii Konopnickiej to przykład odwagi życia w trudnej epoce, bez niepodległości. Konopnicka porusza serca wrażliwością, pokazuje gorzką prawdę o czasach i ludziach. Z miłością pochyla się nad dzieckiem, jego małymi i dużymi dramatami, uczy i wychowuje, ale także bawi i wzrusza.
„Kto ty taki, skąd ty rodem?
Mów żeś z tego łanu żyta,
Żeś z tych łąk, co pachną miodem;
Mów, że jesteś z takiej chaty,
Co Piastowską chatą była..."Cytat z „A jak ciebie kto zapyta”
Najpiękniejsze wiersze dla dzieci zostały wydane w zbiorze "Co słonko widziało". W swoich utworach poetka uczyła dzieci wrażliwości, ukazywała piękno przyrody, rozbudzała szacunek do ziemi ojczystej. To właśnie ona napisała słowa "Roty":
"Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,
Nie damy pogrześć mowy!
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep piastowy..."(Rota)
Wiersze Marii Konopnickiej mienią się różnymi kolorami – są wesołe i zadumane, uczą i wzruszają, pokazują piękno świata.
"Ile światła w twojej duszy,
Tyle słonka świecić będzie;
Tyle ziarna kłosy dadzą,
Ile potu na twej grzędzie!
Dobra dola tym się znaczy,
Co miłują ziemię matkę…"(A jak Ciebie kto zapyta)
Wielkość dzieł M. Konopnickiej stawia ją w rzędzie najwybitniejszych postaci historii literatury i kultury. Problemy, które podejmowała, nadal są aktualne, dlatego z dumą co roku obchodzimy dzień Patrona naszej szkoły - Marii Konopnickiej, wierząc, że utwory poetki wciąż będą uwrażliwiały i budziły w młodym pokoleniu umiłowanie i przywiązanie do Ojczyzny, o której tak pięknie pisała:
„Ojczyzna, to ta ziemia droga, gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga, gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła w polskiej mnie mowie pacierza uczyła”.
Dzisiejsze święto obchodzone w tak trudnym dla nas wszystkich okresie, w czasie pandemii, ukazać ma Marię Konopnicką nie tyle jako autorkę wierszy dla dzieci, ale także jako kobietę, która wykraczała poza ramy swojej epoki…
- 21maj
66 OKR - rozdanie nagród
Rozdanie nagród w eliminacjach miejsko-gminnych w Krzeszowicach
620 maja w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach odbyło się wręczenie nagród laureatom eliminacji miejsko-gminnych 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
W Galerii Sztuk Wizualnych Vauxhall recytatorów przywitała Kierownik Działu Imprez CKiS -Monika Dudek. Pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe laureaci otrzymali z rąk przedstawicielek jury: polonistki Mirosławy Wieczorek i krytyka teatralnego Marty Smutek, a także Dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach Pawła Czyża.
Wśród nagrodzonych znalazły się nasze 3 uczennice: Emilia Godyń z klasy III, które w turnieju recytatorskim zajęła 3 miejsce oraz Lena Foryś z klasy I i Maja Talaga z klasy III, które w tej samej kategorii zostały wyróżnione.
GRATULUJEMY raz jeszcze!
- 21maj
Spotkanie w bibliotece
Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i promowanie czytelnictwa wśród dzieci. Nasze przedszkolaki z grup starszych zostały zaproszone do Biblioteki szkolnej. Tematem spotkania było zapoznanie przedszkolaków z biblioteką. Przedszkolaki dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Każda grupa założyła własną kartę czytelnika. Dzieci dowiedziały się także jak należy dbać o książki. Nie zabrakło głośnego czytania. Serdecznie dziękujemy Pani Małgosi za zaproszenie.
- 10maj
Eliminacje powiatowe 66 OKR
W piątek 7 maja odbyły się eliminacje powiatowe 66 OKR. Gminę Krzeszowice a tym samym i naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 3 Emilia Godyń. Wystąpiła w kategorii Turniej Recytatorski (pliki z jej recytacją - zakładka z Życia naszej szkoły i na fb CKiS https://www.facebook.com/events/261262368873057/?post_id=282432743422686&view=permalink&fbclid=IwAR1AUvfPCAYI-XcFun0yZ_EuT-nrRecvwNZQsjlTY5ENyiY4_s0rGyyuMVc). Emilia została przez Jury doceniona za sugestywność interpretacji oraz fenomenalną dykcję. Gratulujemy Emilio świetnego występu w tym prestiżowym konkursie.
- 09maj
Sprzątanie Nowej Góry
Sprzątanie Nowej Góry
W sobotę w dniu 8 maja w Nowej Górze odbyło się sprzątanie naszej uroczej wsi. Sprzątanie zorganizowała OSP Nowa Góra a nasza szkoła się do tej akcji przyłączyła. Wśród porządkujących znaleźli się:
- Alan Ziemba
- Zuzanna Czech
- Zuzanna Kramarz
- Emilia Sieczkowska
- Mikołaj Jaros
- Antek Jaros
- Zuzanna Piórko
- Kacper Klocek
- Emilka Mirek
- Zosia Pudełek
- Patrycja Lasoń
- Gabriela Chojnacka
W dwóch grupach pozbieraliśmy
(jedna sprzątała Paryż a druga Nową Górę) odpady pozostawione w lesie i jego okolicach np przy
drodze głównej.
Wszyscy uczestnicy spisali się na medal i razem zrobiliśmy coś może małego na skalę świata ale dużego dla Nowej Góry.
Z tego miejsca chciałabym serdecznie podziękować uczestnikom naszej akcji „Sprzątanie Nowej Góry” i zaapelować, żebyśmy dbali o naszą planetę i nie wyrzucali śmieci na tereny zielone!
Gabriela Chojnacka
- 09maj
BIGOS 6
W zakładce "Z życia naszej szkoły" ukazał się już 6 numer naszej szkolnej gazetki. Zapraszamy do lektury!!!
- 05maj
- 30kwi
Promocja Zdrowia
7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia.
Z tej okazji NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA udostępnił darmową aplikację "Rodzinny Plan Żywieniowy".
Serdecznie zachęcamy dzieci, młodzież i rodziców do skorzystania z w/w aplikacji. Adres strony dostępny w linku poniżej.
Z życzeniami zdrowia - wychowawcy świetlicy szkolnej.
- 28kwi
XX EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MULTIMEDIALNEGO „JAN PAWEŁ II – MÓJ AUTORYTET”
Ząb, dnia 21.04.2021 r.
PROTOKÓŁ Z PRZEBIEGU
XX EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MULTIMEDIALNEGO
„JAN PAWEŁ II – MÓJ AUTORYTET”
Kategoria: klasy VII - VIII
Konkurs multimedialny
Karolina Hudyga II miejsce Szkoła Podstawowa w Nowej Górze
Karolina bardzo się cieszę i życzę Ci dużej wiary w swoje możliwości, odwagi i jeszcze wielu, wielu sukcesów. Brawo!!!
Prezentację Karoliny oraz prace Anii Cywińskiej (kategoria klas 4-6 i Zofii Pudełek (kategoria klasy 1-3) można zobaczyć w zakładce: Ż życia naszej szkoły".
- 19kwi
- 19kwi
DZIEŃ ZIEMI 22.04.2021
To wyjątkowe święto znane jest również pod nazwą Międzynarodowy Dzień Ziemi lub Światowy Dzień Ziemi. Obchodzenie go ma na celu dbanie o środowisko, a także głoszenie postaw ekologicznych i wdrażanie ich w życie społeczeństwa. Zdecydowanie jest to najbardziej ekologiczne święto całego świata. Ludzie jednoczą się ze sobą i chcą ratować naszą planetę.
Klasa 6 wykonała plakaty, aby zachęcić wszystkich do większej troski o otaczający nas swiat, aby było w nim czysto, przyjemnie i kolorowo, a przede wszystkim zdrowo.
Joanna Rzepecka-Kasprzyk
Piękne prace są autorstwa Szymona, Filipa, Nikoli, Karola, obu Julek, Nataniela, Damiana i Kuby.
3
- 18kwi
66 OKR - eliminacje miejsko-gminne - wyniki
14 kwietnia 2021 odbyły się obrady jury eliminacji miejsko-gminnych 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowały 4 uczennice. Gratulujemy serdecznie występów i sukcesu. Emilia Godyń z klasy 3 zdobyła 3 miejsce w kategorii klas 1-3 a Lena Foryś z klasy 1 i Maja Talaga z klasy 3 w tej samej kategorii zdobyły wyróżnienie. Gratulacje dziewczęta!!!
W eliminacjach powiatowych reprezentantką naszej szkoły będzie Emilia Godyń z klasy 3.
Życzymy Ci Emilko dalszych sukcesów. Wszyscy trzymamy kciuki. Powodzenia!
- 11kwi
XX Wojewódzki Konkurs "Jan Paweł II - mój autorytet".
Już po raz 20-ty (jubileuszowa edycja) odbywa się wojewódzki Konkursu „Jan Paweł II – mój autorytet”. Uczniowie szkół podstawowych mają możliwość wzięcia udziału w kilku konkursach – literackim, plastycznym i multimedialnym.
Konkurs jest podzielony na 3 kategorie wiekowe:
Klasy I – III szkoły podstawowej
Klasy IV – VI szkoły podstawowej
Klasy VII – VIII szkoły podstawowej
Nasi uczniowie w tym roku wzięli udział w konkursie multimedialnym.
Zosia Pudełek z klasy II wykonała w programie Paint laurkę dla Jana Pawła II.
Ania Cywińska z klasy 5 przygotowała rysunek w programie Paint nt.: Jan Paweł II - przyjaciel mojej rodziny.
Karolina Hudyga z klasy 7 zrobiła prezentację w programie PowerPoint nt.: Przyjaźń Jana Pawła II i ks. Józefa Tischnera
Prace uczniów w zakładce: Z życia naszej szkoły
Najważniejszym celem konkursu jest propagowanie wartości chrześcijańskich w procesie wychowania i kształcenia, ale także prezentowanie dzieciom i młodzieży postaci papieża Jana Pawła II jako najwyższego autorytetu moralnego współczesnego świata. Niezwykle istotne jest również eksponowanie związków Papieża z Małopolską, a szczególnie z Podhalem i Tatrami, a także kształtowanie i rozwijanie u uczniów uzdolnień plastycznych oraz literackich.
- 11kwi
66 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
KONKURS jest wydarzeniem skierowanym do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz do osób
dorosłych. Konkurs prowadzony jest w formie czterech odrębnych turniejów: Konkurs Recytatorski, Wywiedzione ze słowa, Poezja Śpiewana, Teatr Jednego Aktora. W tym roku mamy 4 reprezentantów, którzy wybrali kategorię: Turniej Recytatorski. Każdy z recytatorów przygotował do konkursu trzy utwory: dwa wiersze i jedną prozę.Występy recytatorów można zobaczyć w zakładce: Życia naszej szkoły.
- 21mar
Wiosna...
Wiosna przyszła do nas… Tym razem musimy ją powitać online. Dzieci Dzieci z przedszkola, świetlicy szkolnej oraz z koła teatralnego i wokalnego a także z grupy dziennikarskiej przygotowały się do wiosny bardzo starannie. Zapraszamy do zakładki z "Z życia naszej szkoły". Tam przygotowane są dla Was filmiki z tego wydarzenia oraz 5 numer gazetki BIGOS.
- 19mar
Małopolski Konkurs Recytatorski dla klas 1-3
Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego zorganizował Małopolski Konkurs Recytatorski dla Dzieci pt. SPÓŹNIONY SŁOWIK ZWIERZĘTA W POEZJI DZIECIĘCEJ Konkurs był dedykowany uczniom z klas 1-3. Każdy uczestnik przygotował do recytacji dwa wybrane utwory z kanonu poezji dziecięcej o tematyce zwierzęcej Z naszej szkoły do konkursu zgłosiło się 5 uczennic.
Plik z piękną recytacją dziewczyn znajdują się w zakładce Z życia naszej szkoły / konkurs recytatorski klasy 1-3.
- 17mar
BIGOS 5
Pojawił się nowy numer naszej szkolnej gazetki, tym razem w odsłonie wiosenno - wielkanocnej. Plik gazetki znajduje się w panelu po lewej w zakładce: "Z życia naszej szkoły". Zachęcamy do lektury.
- 17mar
Projekt Równać Szanse
W ramach projektu młodzież przygotowała krótką animację.
Zapraszamy do obejrzeniaProjekt „Miasto z przeszłości” jest realizowany w Klubie Przy Rynku w Nowej Górze ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w ramach Program "Równać Szanse"
Projekt jest jednym z wyłonionych z terenu województwa małopolskiego w Regionalnym Konkursie Grantowym.
Skierowany jest do młodzieży ze szkół podstawowych, a jego głównym jest rozwinięcie umiejętności interpersonalnych, praca z nowoczesnymi technologiami, doskonalenie warsztatu w zakresie planowania oraz pobudzenie aktywności wśród społeczności lokalnej, dzięki pracy zespołowej i międzypokoleniowej. efektem końcowym spotkań będzie wernisaż - zdjęcia z przeszłości i w obecnej odsłonie.
Większość część grupy w tym projekcie stanowią uczniowie klasy 7 i 8 naszej szkoły.
- 28lut
Konkurs recytatorski poezji K. I. Gałczyńskiego
Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego tradycyjnie zorganizował Małopolski Konkurs Recytatorski poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "SIÓDME NIEBO"; Konkurs był dedykowany uczniom z klas 4-8 i odbywał się w tym roku online w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-V i klasy VI-VIII. Każdy recytator przygotował do zaprezentowania w konkursie jeden wybrany wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Z naszej szkoły do konkursu zgłosiły się 4 uczennice.
Serdecznie gratulujemy dziewczynom zapału i pięknych interpretacji (można posłuchać - pliki w zakładce z ŻYCIA NASZEJ SZKOŁY - Konkurs recytatorski poezji K.I Gałczyńskiego).
Życzymy sukcesów!
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie