Moment przekroczenia przez dziecko progu przedszkola jest niewątpliwie ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny, dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować. Rodzice są dla dziecka najważniejszymi osobami i to oni pierwsi będą objaśniać mu wszystko, co jest dla niego trudne i niejasne w nowym środowisku.
Dla wielu dzieci pierwsze kontakty z przedszkolem są źródłem przykrych napięć i strachu przed nowym, nieznanym otoczeniem. Małe dziecko może rozwijać swoje indywidualne możliwości oraz nawiązywać kontakty społeczne tylko wtedy, gdy ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Owo poczucie bezpieczeństwa można kształtować poprzez stopniowe oswajanie i poznawanie nowego otoczenia. Połowa sukcesu w adaptacji malucha do przedszkola to przekonanie rodziców, że przedszkole jest najlepszym środowiskiem stymulującym jego rozwój. Jeśli Rodzice są o tym przekonani to potrafią spowodować, że maluch zapragnie bawić się z dziećmi w przytulnym i kolorowym przedszkolu.
Przebieg procesu adaptacji zależy od ogólnego poziomu rozwoju psychoruchowego dziecka i ma charakter indywidualny. Łagodny start w środowisko przedszkolne może m.in. zapewnić opanowanie umiejętności samoobsługowych. Poziom opanowania tych umiejętności ma bowiem wpływ na poczucia bezpieczeństwa i niezależności dziecka.
Jak ułatwić dziecku przejście przez okres adaptacyjny?
Drogi Rodzicu :
Zanim poślesz dziecko do przedszkola, to opowiadaj dziecku o nim. Mów pozytywnie, w sposób opisowy – to pomoże zobrazować dziecku to, co je czeka w placówce.
Nie strasz dziecka przedszkolem, paniami z przedszkola, nauką itp. Unikaj pytań typu: „Nie będziesz płakał w przedszkolu, prawda?” i stwierdzeń np. „Zobaczysz, pani w przedszkolu cię nauczy” – dziecko z góry założy, że w przedszkolu jest źle, skoro dzieci płaczą, a panie pewnie tylko krzyczą na dzieci.
Opowiadaj dziecku o czasie, kiedy Ty chodziłeś do przedszkola. Wspominaj o przyjemnych sytuacjach z Twojego dzieciństwa.
Zadbaj o dostateczną samodzielność dziecka. Naucz dziecko sprawnie ubierać się i zdejmować wierzchnie ubranie, spożywać posiłki, korzystać z toalety, sprzątać po sobie zabawki. Zwróć uwagę, aby dziecko potrafiło korzystać nie tylko ze swoich sztućców i talerzyka. Zadbaj, aby umiało korzystać z toalety w różnych miejscach
Postaraj się, aby dziecko potrafiło powiedzieć dorosłemu o swoich potrzebach np. o potrzebie snu, o pragnieniu czy o potrzebie pójścia do toalety.
Musisz być pewny swojej decyzji o posłaniu dziecka do przedszkola. Twoje wahania dziecko szybko wyczuje, co nie ułatwi mu adaptacji do nowej sytuacji.
Panuj nad swoimi emocjami. Przygotuj się do zmiany związanej z posłaniem swojej pociechy do przedszkola – zorganizuj wszystko tak, aby uniknąć niepotrzebnych napięć. Bądź spokojny i zrównoważony - Twoje złe emocje wpływają na emocje i zachowanie Twojego dziecka.
Czytaj malcowi bajki o przedszkolu, o rozstawaniu się z rodzicami na czas ich wyjazdu czy wyjścia do pracy.
Mów dziecku o tym, co Ty będziesz robić (w pracy lub w domu) w czasie jego pobytu w przedszkolu. Zaplanujcie Wasz wspólny czas po powrocie dziecka do domu. Korzystaj z porad i doświadczenia pedagogicznego wychowawców. Pytaj, konsultuj, rozmawiaj.
W pierwszych dniach możesz zabierać dziecko wcześniej do domu. Potem stopniowo przedłużaj czas jego pobytu w placówce. Umów się z nim, że odbierzesz go np. po obiedzie i dotrzymaj słowa. Nie oszukuj go, bo straci do Ciebie zaufanie. Postaraj się o odpowiednią frekwencję dziecka w przedszkolu, z wyjątkiem dni, kiedy dziecko jest chore. Systematyczne przychodzenie do przedszkola przechodzi
w nawyk. Po pewnym czasie postaraj się przyprowadzać i odbierać dziecko z przedszkola codziennie o tej samej porze. Dla dzieci ważna jest stałość rytmu dnia. Nie rezygnuj z pobytu dziecka w przedszkolu w pierwszych dniach, jeśli płacze przy rozstaniu. Powinno wiedzieć, że płaczem nie wymusi na Tobie takich decyzji.
Ubieraj dziecko wygodnie, w ubrania, które lubi. Niech czuje się komfortowo. Zostaw w szatni ubranie na zmianę.
Źródło: Lubowiecka J.:Przystosowanie psychospołeczne dziecka do przedszkola.Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, cop. 2000, Rzadkiewicz M.: Mamo, tato! Idę do przedszkola.Warszawa: WSiP, 2006
mgr Joanna Pałka